Soběšická garda
Soběšická garda
 

MF Dnes  duben/2005

 
Rozhledna umožní výhled na sever Brna
 

    Novou turistickou rozhlednu na území Brna připravují nadšenci v městské části Brno-sever. Vyrůst by měla nedaleko cenné technické památky: prvního zeměměřičského bodu na území bývalého Rakouska-Uherska na vrchu Strom v Soběšicích.
    "Chtěli bychom začít stavět ještě letos. Pokud by vše dobře dopadlo, mohla by rozhledna stát již na podzim," řekl včera mluvčí občanské iniciativy a zastupitel Brna-severu Ivan Indra.
    Vyhlídkovou věž na vrchu Ostrá horka, asi 15 metrů od vrcholu 405 metrů vysokého Stromu, budou fandové rozhleden stavět za peníze sponzorů a mecenášů. Po dokončení bude volně přístupná rozhledna majetkem městské části. "Věž bude z oceli s dřevěnými prvky, aby lépe zapadla do přírodního prostředí," popsal Indra. Podle původních plánů měla být rozhledna celá ze dřeva, to se ale nelíbilo hasičům.
    Rozhledna bude vysoká zřejmě 12 metrů a skrze mýtinu nabídne pohled na severní část Brna. Pohledu dál na sever brání zhruba 15 metrů vysoké stromy. Pokud by ale nadšenci sehnali více peněz, mohla by stavba umožnit širší panorama například díky vyššímu podstavci. "Zkusíme požádat o finance i městskou část, město a Jihomoravský kraj." řekl Indra.
    V Brně je nyní pouze zchátralá a zničená rozhledna bez schodiště na Kamenném vrchu na jihozápadním okraji Brna. Prosklená vyhlídková věž uprostřed areálu Výstaviště je již řadu let uzavřena.

 

(čtk)

 

 
Model rozhledny

 Soběšická garda