Soběšická garda
Soběšická garda
 

Rovnost 8/2006

 

V brněnských Soběšicích stavějí rozhlednu

 

Na stavbu vyhlídkové věže budou potřeba dva miliony korun.
Lidé ji mohou navštívit od října.

 
Jako na dlani. Odtud budou lidé pozorovat okolí Brna. Na kopci nad Soběšicemi stavějí rozhlednu.
                          Foto Jan Symon

Na mnoha českých kop-cích se stavějí rozhledny a vyhlídkové věže. Brno dlouho žádnou nemělo. Milovníci výhledů se mohou těšit na letošní podzim. Nejpozději do října by totiž měla v brněnských Soběšicích vzniknout téměř dvacet metrů vysoká rozhledna.

 
    Osamělý a nevýrazný kopec Ostrá horka s vrškem Strom znali donedávna jen nejbližší obyvatelé, historici a zapálení geografové. Skupinka místních nadšenců však přišla s netradičním nápadem. Na místě prvního českého trigonometrického bodu a pietního kamene zaniklé kaple postavíme rozhlednu, řekli si.
    Takzvaná Soběšická garda začala tvořit plán věže již v roce 2004. "Po zkušenostech s vandaly, kteří nám tu často ničí informační tabule, jsme se rozhodli pro kovovou věž,“ uvedl mluvčí občanské iniciativy Ivan lndra. Oproti původním plánům se věž i zvýší. Soběšická garda totiž původně uvažovala o dvanáctimetrové věži. Pohledu dál na sever ale brání zhruba patnáct metrů vysoké stromy. Šířka stavby bude zhruba čtyři metry, jejím středem povede točité schodiště na dvě vyhlídkové terasy. První bude ve výšce osmi metrů, druhá na jejím vrcholu.
    V současné době již na určeném místě stojí základní železobetonová deska rozhledny. "Z celého prostoru jsme museli odstranit křoviny a umístit tam dřevěné lavičky," popsal průběh přípravných prací jeden ze členů "gardy" Vladimír Vojta. Podle něj je však nejdůležitější vztyčení samotné rozhledny. "Její konstrukci zřejmě umístíme koncem září. Začátkem října by tak již měla sloužit návštěvníkům," věří Vojta. Zájem o ni projevili i místní dobrovolní hasiči jako o pozorovatelnu. Majitelem rozhledny, která bude stát zhruba dva miliony korun, bude město Brno.
    Obyvatelka Soběšic Miluše Janečková je nadšená. "Sama rozhledny ráda navštěvuji. Je to pro mne skvělé uvolnění a relaxace," řekla Janečková. Podle ní je každý podobný projekt výborný. "Na rozhlednu přímo u nás v Soběšicích se tedy vyloženě těším," uzavřela Janečková.
Věž chtějí její autoři začlenit do naučných tras soběšického vzdělávacího centra Lesní škola Jezírko. Jednají i s Klubem českých turistů o vyznačení cesty k věži.
   "Rozhledny jsou současný fenomén. Je dobře, že bude i v Brně. .Připravovala se jedna na Holedné v Kohoutovicích, ale pak z toho sešlo," řekla před časem šéfka Jihomoravských turistů Hana Slabáková. Prosklená vyhlídková věž uprostřed areálu Výstaviště je již řadu let uzavřena. Naopak na Brněnsku se připravuje obnova dávné rozhledny na Hlíně u Ivančic.

 

MAREK OPLETAL / PAVEL GEJDOŠ


Rozhledny v Brně a okolí

Babí lom u Lelekovic
Čebín
Ivančice
Nový Lískovec (nepřístupná)
Tišnov
brněnské výstaviště (nepřístupná)Soběšická garda