Soběšická garda
Soběšická garda
 

Rovnost 2/2006

 
Na sever Brna bude výhled z nové rozhledny
 
Věž, vysoká šestnáct metrů, vyroste poblíž památkově chráněného zeměměřičského bodu
 
Tady bude. Jeden z autorů budoucí rozhledny na vrchu Strom v Soběšicích Ivan Indra obhlíží postavené základy. Věž nabídne výhled na sever Brna.
                                            FOTO Lubomír Stehlík

   Jedna za druhou začaly v posledních letech růst rozhledny na vrcholcích po celé republice. Brno zatím žádnou funkční nemá. Milovníci výhledů se ale mohou těšit na panoramata severu Brna možná ještě letos. Šestnáctimetrová věž vzniká v Soběšicích.
 
   Brno. Vršek Strom byl donedávna jen palouček v lesíku nad brněnskou městskou částí Soběšice s památníkem prvního trigonometrického bodu na území českých zemí a pietním kamenem zaniklé kaple. Místní skupina nadšenců ale přišla s nápadem, že by tady mohla být rozhledna. Z vršku je totiž hezky vidět na Brno. Navíc v Brně nyní žádná není. A tak začali jednat.
     Místní skupina nadšenců, pořádající nejrůznější společenské akce a říkající si Soběšická garda, začala tvořit plán věže. Nejprve dřevěné. „Po zkušenostech s vandaly, kteří nám tady opakovaně ničí informační tabule, jsme se ale nakonec rozhodli pro věž kovovou, pozinkovanou," řekl mluvčí občanské iniciativy a zastupitel Brna-severu Ivan Indra.
    Oproti původním plánům se věž i zvýší. Soběšická garda totiž původně uvažovala o dvanáctimetrové věži. Pohledu dál na sever ale brání zhruba patnáct metrů vysoké stromy. Šířka stavby bude zhruba čtyři metry, jejím středem povede točité schodiště na dvě vyhlídkové terasy. První bude ve výšce osmi metrů, druhá na jejím vrcholu. Stavba věže již začala - hotové jsou betonové základy s uzemněním.
    Vyhlídkovou věž na vrchu Ostrá horka, asi patnáct metrů od vrcholu 405 metrů vysokého Stromu, budou fandové rozhleden stavět za peníze sponzorů, žádají i o příspěvek města či kraje. Po dokončení bude volně přístupná rozhledna majetkem městské části. „Zájem o ni projevili i místní dobrovolní hasiči jako o pozorovatelnu. Pokud jednání s městem o případné podpoře vyjdou, mohla by stát již letos na přelomu srpna a září," míní Indra. Náklady odhadl na jeden milion a sedm set tisíc korun.
    Věž chtějí její autoři začlenit do naučných tras soběšického vzdělávacího centra Lesní škola Jezírko. Jednají i s Klubem českých turistů o vyznačení cesty k věži. Klub iniciativu vítá. „Rozhledny jsou současný fenomén. Je dobře, že bude i v Brně. Připravovala se jedna na Holedné v Kohoutovicích, ale pak z toho sešlo," řekla šéfka jihomoravských turistů Hana Slabáková. Prosklená vyhlídková věž uprostřed areálu výstaviště je již řadu let uzavřena. Naopak na Brněnsku se připravuje obnova dávné rozhledny v Hlíně u Ivančic.
 

PAVEL GEJDOŠ


Soběšická garda